888 – 898 – 900 Alan kodlu katma değerli servisler nedir?

04 Mayıs 2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte yapılan değişiklik ile Katma Değerli Elektronik Haberleşme hizmet numaraları 888-898-900 olarak belirlenmiştir.

Bu yönetmeligin ikinci maddesinin “b” bendine göre;

" Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları: Kurumca belirlenen katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri ulusal anlamlı numaranın ilk hanesi “8” veya “9” altında bulunan numaralar üzerinden sunulur. Canlı sohbet, önceden kaydedilmiş hikâye, arkadaşlık hattı, tanışma hattı ve benzeri her ne ad altında olursa olsun cinsel içerik ihtiva eden uygulamalar, sadece 900 alan kodu altında bulunan numaralardan verilir. 28/7/2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliğinde düzenlenen özel içerikli hizmetler, 898 alan kodunda bulunan numaralar üzerinden verilir. Cinsel içerik ihtiva eden katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri dışında ve özel içerikli hizmetler dışında bulunan diğer katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri 888 alan kodunda bulunan numaralar üzerinden verilir. İhtiyaç duyulması halinde Kurum tarafından 88X, 89X ve 90X grubunda bulunan (X=0-9) alan kodları kullanıma açılır. Bu numaralar Kurum düzenlemelerine göre Kurum tarafından işletmecilere blok veya münferit olarak tahsis edilir. Tahsis yapılan işletmeci kendisine tahsis edilen numaralardan abonelerine ikincil tahsis yapabilir. İşletmeciler, Kurumca belirlenen katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerini sadece bu numara grubundan verir.”

şeklinde ifade edilir.

Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmeti verilecek numara grupları olan 888-898-900 altında işletmeciler on değişik son kullanıcı tarifesi belirleyebilirler. Belirledikleri bu tarifeler dahilinde işletmeciler son kullanıcılara ürün/hizmet sunumunda bulunabilirler.

Cinsel içerikli servisler sadece 900 numara grubu üzerinden verilebilir,ancak 900 numara grubu başlangıçta tüm abonelere kapalıdır, ancak abonelerin ıslak imzalı dilekçeleri ile bağlı bulundugu operatör tarafından hattı bu yönde kullanıma açılabilir.

888 ve 898’li numara grupları başlangıçta tüm abonelere açık olarak başlayacak akabinde dileyen abone bağlı bulundugu operatör ile temasa geçerek ücretsiz ve kolay bir yöntem ile hattını bu numara gruplarına kapattırabilecektir.

888-898’li katma değerli hizmet numaraları altından astroloji,bilgi-eglence-yarışma,çağrı merkezi,danışmanlık,sohbet,tv yarışma programlarına katılım gibi çok çeşitli servisler verilmektedir.

  • Kubilay ERDOĞAN
  • 19.01.2016
  • 0888 – 898 – 900

Kategoriler

Yeni Haberler

Popüler Servis Tarifeleri

Bosnet Katma Değerli Servisler / Bosnet Corporate kategorisindeki son kullanıcı tarifeleri genel olarak; yoğun telefon çağrısı alan işletmeler tarafından,

Ayrıntılı Bilgi

Bosnet Katma Değerli Servisler / Bosnet Media kategorisindeki son kullanıcı tarifeleri genel olarak; televizyon, radyo, internet gibi bir çok mecrada program

Ayrıntılı Bilgi